logo logo instytut sportu logo msit
W niedzielę zakończyła się rywalizacja sportowców podczas XXXII Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Zdobywając 14 medali (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych) Polacy zakończyli Igrzyska na 17. miejscu w klasyfikacji medalowej, co jest najlepszym wynikiem od czasów IO w Sydney w 2000. Wynik medalowy Biało-Czerwonych okazał się dużą zasługą drużyny lekkoatletycznej, która przywiozła do kraju aż 9 medali. Świetnie zaprezentowali się polscy biegacze, którzy w sztafecie mieszanej 4x400 metrów i sztafecie kobiet zdobyli odpowiednio złoty i srebrny medal. Trenerzy Olimpijskiej Reprezentacji Polski 4x400 metrów, to Panowie Aleksander Matusiński i Marek Rożej. Dodatkowo brązowy medal na 800 metrów wybiegał Patryk Dobek trenowany przez Pana Zbigniewa Króla. Kolejne złoto dorzucił jeszcze Dawid Tomala w chodzie na 50 kilometrów, którego trenuje Pan Grzegorz Tomala, prywatnie ojciec medalisty. Polacy udowodnili, że potęgą w rzucie młotem. Na najwyższym stopniu podium stanęła Anita Włodarczyk (trener Ivica Jakelić), a brązowy medal zawisł na szyi Malwiny Kopron trenowanej przez bardzo bliską jej osobę, Pana Witolda Koprona. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Wojciech Nowicki trenowany przez Panią Malwinę Wojtulewicz-Sobierajską.  Na trzecim stopniu podium stanął Paweł Fajdek trenowany przez Pana Szymona Ziółkowskiego. Swój pierwszy olimpijski medal wywalczyła Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem, która trenuje z Panem Karolem Sikorskim. Bardzo cenne medale zostały wywalczone „na wodzie”. Karolina Naja i Anna Puławska w kajakarskich dwójkach popłynęły po srebro, natomiast w czwórce wraz z Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską panie wywalczyły brąz. Na czele teamu stoi utytułowany trener Pan Tomasz Kryk, który po raz kolejny udowadnia, że powtórzenie sukcesu medalowego na Igrzyskach opanował do perfekcji. Polskie wioślarki w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann zdobyły srebrny krążek w wioślarskiej czwórce podwójnej. Ta drużyna była dowodzona przez Pana Jakuba Urbana. Swój srebrny medal do kolekcji „wyłowionych z wody” dorzuciły Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec, które brały udział w zawodach klasy 470. Trenerem srebrnych medalistek jest Pan Zdzisław Stasiul, wieloletni trener żeglarstwa. Kolejną kartę w pięknej historii zapasów pisze brązowy medalista Tadeusz Michalik. Jego trenerem jest Pan Włodzimierz Zawadzki, który wiele lat startował w zapasach zdobywając złoty medal podczas IO w Atlancie.

Gratulujemy wszystkim trenerom, którzy włożyli całe serce, pasję i kompetencje w przygotowanie reprezentantów Polski na najważniejsze zawody sportowe. Dziękujemy za piękne chwile. Często jesteście w cieniu blasku fleszy, gdzieś obok zawodników i zawodniczek. Ale to, co trener powie i to, co zrobi ma wpływ na rozwój kogoś, kto być może już na kolejnych igrzyskach olimpijskich przyniesie chwałę dla dyscypliny, dla kraju. „Postawa dydaktyczna trenera w dużym stopniu przesądza o efektach szkoleniowych. Składa się na nią bardzo wiele elementów o różnej wadze i znaczeniu. Jedne z nich są łatwiejsze do określenia i scharakteryzowania, inne są trudno mierzalne, a ich opis niezbyt precyzyjny” (Żukowski 1989, s. 71).