logo
Konferencja trenerów szkolenia olimpijskiego i paraolimpijskiego - sporty letnie

W dwudniowej konferencji odbywającej się w tym roku w formule online, uczestniczyło ponad 200 uczestników - przedstawicieli polskich związków sportowych w olimpijskich sportach letnich, Ministerstwa Sportu, COMS,COS, PKol, PKPar, POLADA oraz Instytutu Sportu -PIB.

Całość otworzyła Sekretarz Stanu pani Anna Krupka. Zaraz potem o wytycznych DSW na 2021 r. mówiła Dyrektor DSW w Ministetrswie Sportu, pani Angelika Głowienka.

Ważnym i interesującym punktem programu były wystąpienia przedstawicieli pzs, w których prezentowano strategie powrotu do przygotowań do IO w Tokio, a także wystąpienia przedstawicieli trzech różnych dyscyplin, w których syntetycznie przedstawiono wizje skutecznego BPS przed IO w lekkiej atletyce, żeglarstwie i kajakarstwie. 

Przygotowania do IO odbywają się cały czas w cieniu panującej epidemii i niewatpliwie ten temat był omawiany również w wykładach specjalistów w perspektywie przygotowań w ostatnich miesiącach przed Tokio 2021. Dr H.Krysztofiak i dr J.Krzywański (COMS) analizowali przypadki zakażeń wśród zawodniczek i zawodników kadry. O zasadach żywienia i suplementacji w przygotowaniach do IO w czasach pandemii mówiła prof. Jadwiga Malczewska-Lenczowska (IS-PIB), z kolei o wsparciu psychicznym zawodników na czasie wzmożonej liczby zachorowań na COVID-19 na kilka miesięcy przed IO i IP mówili psychologowie sportu klasy mistrzowskiej PTP: prof. Marcin Krawczyński i Dariusz Nowicki.

Ciekawym, praktycznym i przekazanym w zwięzły, przystępny sposób, tematem był "Elektroniczny dzienniczek treningowy PZLA" - szczególnie interesujący i perspektywiczny w dobie digitalizacji. Prezentację prowadzili prof. Jakub Adamczyk i pan Karol Lech z PZLA.

Ponadto w czasie konferencji wystąpili Dyrektor IS-PIB dr Urszula Włodarczyk oraz zastępca dyrektora dr Mariusz Ozimek. Sezon 2020 w sportach olimpijskich podsumował dr Jerzy Skucha z Zespołu Metodycznego.  Oficjalne wystapili również przedstawiciele PKOl, w tym Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej i Projektów Sportowych, pan Marcin Nowak, a także prezes PKPar pan Łukasz Szeliga oraz Andrzej Kalinowski z przedstawicielką działu prawnego COS. Dr Michał Rynkowski omówił aktualne problemy i procedury związane z antydopingiem.