logo
Kompetencje trenerów jako ważny aspekt walki o czysty sport

W dniu 13 kwietnia 2018 r. w Instytucie Sportu odbyło się szkolenie, które miało na celu przekazanie najnowszej wiedzy na temat zabronionych środków i metod w sporcie, uzupełnionej o zagadnienia z dietetyki sportowca.

Temat niedozwolonego dopingu wymaga stałej komunikacji i udostępniania aktualnej wiedzy wszystkim zaangażowanym w sport, w tym trenerom. Wartość światowego rynku suplementów to nie bagatela, przekracza 130 mld i ciągle rośnie. W obecnym stanie prawnym każdy może wprowadzać suplement na rynek. Badania wskazują, że nawet do 58% z nich zawiera niedozwolone substancje! Trzeba podkreślić, że suplementy to nie leki, a ich skuteczność nie musi być potwierdzona badaniami, co tylko zwiększa ryzyko nieświadomego zażycia potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia środków. Niedozwolone subtancje mogą się kryć w produktach spożywczych, odżywkach, suplementach, dopalaczach.

Podczas szkolenia po raz kolejny obalono powszechnie panujący wśród trenerów mit o wyższości suplementacji nad dietą. Tymczasem suplementacja, jak sama nazwa wskakuje, powinna być traktowana jako uzupełnienie diety. Najważniejsza jest zbilansowana, dobrze skomponowana dieta.

Ważnym punktem szkolenia było przypomnienie o procedurach kontroli antydopingowej, obowiązkach zawodników, a także ich prawach.

W szkoleniu uczestniczyło 35 osób. Prelegentami byli  pracownicy Instytutu Sportu-PIB (dr Dorota Kwiatkowska oraz Olga Surała) oraz Polady (dr Dariusz Błachnio).